×

قوانین اخذ ویزای کاناداانواع ویزای کانادا
 

انواع مختلفی از ویزای کانادا وجود دارد که هر کدام برای اهداف خاصی مانند گردشگری، دیدارهای خانوادگی یا سفرهای کاری طراحی شده اند. به طور کلی طبق آمار وب‌سایت رسمی Canada.caانواع ویزای کانادا شامل موارد زیر می‌شوند:
 

1. ویزای توریستی کانادا (یا کوتاه مدت)

 
ویزای توریستی کانادا برای اهداف توریستی، تجدید دیدار با خانواده و اقامت‌های کوتاه مدت تجاری صادر می‌شود. این ویزا نوعی ویزای موقت(حداکثر به مدت 6 ماه) است و 2 نوع مختلف دارد که شامل ویزایentry Multiple و Single entry می‌شود.
 

1-1)  ویزای توریستی چند بار ورود کانادا (Multiple entry):

 
ویزای توریستی مولتی کانادا یا به عبارتی دیگر، ویزای توریستی چند بار ورود کانادا، به دارنده آن اجازه می‌دهد که تا زمان پایان اعتبار ویزای خود هر چند بار که بخواهند بدون محدودیت به این کشور سفر کنند. 6 ماه حداکثر زمانی است که می‌توانید با ویزای مولتی کانادا در این کشور اقامت داشته باشید.
 

2-1)  ویزای سوپر ویزا(super visa):

 
سوپر ویزای کانادا یکی از انواع ویزای موقت کانادا است که به مدت 5 سال اعتبار دارد. این ویزا در اصل نوعی ویزای مولتی نیز شناخته می‌شود و اجازه ورود چند‌باره در بازه‌های زمانی مختلف را برای دارندگان این ویزا فراهم می‌کند. معمولا والدین برای بازدید از فرزندان خود در کانادا برای دریافت سوپر ویزای این کشور اقدام می‌کنند.
 

3-1) ویزای توریستی یک ‌بار ورود کانادا (Single entry):

 
دارنده این نوع از ویزا تنها می‌تواند یک بار به کشور کانادا وارد شود و به مدت 6 ماه در آنجا بماند. ویزای یک بار ورود کانادا به ندرت صادر می‌شود.
بسیاری از مسافران برای ورود به کانادا به ویزای توریستی نیاز دارند که معمولا در ۴ دسته قرار می‌گیرند:
 
 - افرادی که قصد بازدید از خویشاوندان و دوستان خود را دارند؛
 
 - افرادی که با هدف تفریح و گردشگری می‌خواهند وارد کانادا شوند؛
 
 - افرادی که برای بررسی موقعیت‌های تجاری قصد ورود به این کشور را دارند.
 
 - افرادی که به صورت ترانزیتی وارد فرودگاه کانادا می‌شوند و از آنجا می‌خواهند به کشور دیگری بروند.
 

2.  ویزای تحصیلی کانادا

 
ویزای تحصیلی کانادا به‌عنوان مجوز تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی متقاضی شرکت در برنامه‌های آموزشی بلند مدت صادر می‌شود. دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی باید پذیرش رسمی از یک موسسه تحصیلی معتبر در کانادا را دریافت کرده باشند. همچنین ارائه مدارک اثبات تمکن مالی نیز از سایر شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا به شمار می‌رود. برخی از انواع ویزای تحصیلی کانادا (S - W 1) اجازه کار حین تحصیل را برای دانشجو فراهم می‌کند.
 

3. ویزای کار کانادا

 
ویزای کاری کانادا بر‌اساس نوع برنامه مهاجرتی و اشتغال از طریق برنامه‌های مختلف صادر می‌شود. مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری، برنامه نامزدی استانی، تجربه کانادایی کبک و نیروی ماهر کبک در دسته ویزای کاری کانادا به شمار می‌روند.
 

1-3) اکسپرس اینتری(express entry)

 
ویزای اکسپرس اینتری کانادا یک سیستم مهاجرتی آنلاین است که برای انتخاب مهاجران ماهر بر‌اساس نیازهای اقتصادی کانادا طراحی شده است. به‌طورکلی مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس اینتری بر‌اساس سه برنامه اصلی شامل برنامه نیروی متخصص فدرال، کلاس تجربه کانادایی و برنامه نیروی متخصص فنی فدرال انجام می‌شود. متقاضیان ورود به کانادا از طریق اکسپرس اینتری باید یک پروفایل آنلاین ایجاد کرده و به سیستم اکسپرس اینتری وارد شوند. بعد از وارد کردن رزومه توسط متقاضی، پروفایل فرد بر‌اساس سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری امتیاز‌دهی می‌شود. امتیازات بر‌اساس معیارهایی نظیر تجربه کاری، تحصیلات، مهارت‌های زبان و سایر عوامل داده می‌شود. این روش بهترین راهکارو سریع‌ترین مسیر برای دریافت اقامت دائم کانادا به شمار می‌رود.
 

2-3) برنامه نامزدی استانی (PNP)

 
یکی از برنامه‌های مربوط به استان‌های کانادا است که برای جذب نیروی ماهر کار از سراسر دنیا برقرار شده است. هر استان در کانادا، به جز کبک، جریان های مهاجرتی خود را دارد که به نام برنامه های نامزد استانی شناخته می شود. معیارهای واجد شرایط بودن و راهنمای درخواست برای هر جریان در هر استان متفاوت است. از‌آنجایی‌که برنامه کاندید استانی کانادا برای جذب نیروهای ماهر استفاده می‌شود، صدور اقامت دائم از مزایای این نوع برنامه به شمار می‌رود.
 

3-3) مهاجرت کبک Quebec Immigration))

 
استان کبک نسبت به سایر استان‌های کانادا از استقلال بیشتری در سیاست‌های مهاجرتی برخوردار است. تمامی متقاضیان ویزای موقت یا دائمی که قصد اقامت در استان کبک را دارند، باید قبل از درخواست به دولت فدرال، ابتدا برای تایید به استان مراجعه کنند.

 
   - تجربه کانادایی کبک (Quebec Experience Class):
 
این برنامه تسریع شده مهاجرت به کانادا توسط اداره مهاجرت کبک اجرا می شود. برای واجد شرایط بودن برای تجربه کانادایی کبک باید یک کارگر موقت یا یک دانشجوی بین المللی در کبک باشید.
 
   - نیروی ماهر کبک (Quebec Skilled Worker):

بر خلاف بسیاری از برنامه های استانی دیگر، برنامه نیروی ماهر کبک نیازی به پیشنهاد شغلی ندارد. همچنین نیازی به مهارت زبان فرانسه ندارد. QSW بر روی سیستم امتیازی مشابه اکسپرس اینتری عمل می کند. کاندیداها ابتدا باید حداقل امتیاز مورد نیاز در شبکه امتیاز QSW را برای ارسال نمایه داشته باشند. سپس کبک قرعه کشی‌های منظمی را برگزار می کند که در آن از کاندیداهای رتبه برتر دعوت می کنند تا برای انتخاب دائم درخواست دهند.
 

4. سایر مدل های ویزا

 

1-4) ویزای سرمایه‌گذاری(Investment visa):


ویزای سرمایه‌گذاری کانادا یکی از راه‌های ورود سرمایه‌گذاران با تمکن مالی مناسب و ایده‌هایی برای گسترش رونق اقتصادی کانادا به شمار می‌رود. این برنامه معمولا با ایجاد یا خرید یک کسب‌وکار برای کمک به اقتصاد کانادا انجام می‌شود.
 

2-4) ویزای خود اشتغالی(Self-employment visa):


ویزای خوداشتغالی کانادا برای افرادی طراحی شده است که می‌خواهند به‌عنوان خوداشتغال در حوزه‌های فرهنگی، هنری، ورزشی یا کشاورزی در کانادا فعالیت کنند. این افراد برای دریافت ویزای خود‌اشتغالی باید توانایی گسترش اقتصاد کانادا در یکی از بخش‌های مختلف را داشته باشند. این ویزا نیازمند ثبت یک پروفایل مفصل و ارائه مستنداتی است که سابقه حرفه‌ای و برنامه‌های آینده متقاضی در کانادا را تایید کند.
 

3-4) ویزای کارآفرینی(Entrepreneur visa):


ویزای کارآفرینی کانادا فرصتی است برای راه‌اندازی کسب‌وکاری نو و در راستای اهداف اقتصادی کانادا به شمار می‌رود. این ویزا برای کارآفرینانی است که طرح‌های کسب‌وکار معتبر و توانایی مالی برای سرمایه‌گذاری در کانادا را دارند. موفقیت در این برنامه نیازمند ارائه طرح کسب‌وکار جامع و بودجه‌بندی دقیق است و کارآفرینان نیاز به نشان دادن تجربه‌های قبلی مرتبط و مهارت‌های مدیریتی خواهند داشت.
 

4-4) ویزای استارتاپ(Startup visa):

 
ویزای استارتاپ کانادا یک برنامه مهاجرتی برای توسعه استارتاپ‌های نوآورانه در کانادا به شمار می‌رود. این ویزا برای افرادی است که ایده‌های کسب‌وکار نوآورانه با پتانسیل رشد بالا دارند و می‌توانند حمایت یک سازمان تأیید‌شده کانادایی را در طول مسیر راه‌اندازی استارتاپ در کانادا داشته باشند. ویزای استارتاپ کانادا امکان مهاجرت به همراه خانواده را برای مهاجران فراهم می‌کند.
 

5. ویزای اسپانسرشیپ کانادا


این نوع از ویزا به کسانی تعلق می‌گیرد که تحت حمایت مالی همسر، خانواده، آشنایان و اطرافیان خود باشند و به کمک‌های اجتماعی از جانب دولت نیازی نداشته باشند. اسپانسرها می‌توانند با حمایت مالی این دسته از افراد، روند صدور ویزا را تسهیل کنند:
 
- همسر و فرزندان
- فرزند خوانده
- اقوام و آشنایان
- والدین/پدربزرگ

مراحل درخواست ویزای کانادا

1. تهیه و تکمیل مدارک:


اولین قدم در فرآیند دریافت ویزای کانادا، تهیه و تکمیل تمام مدارک مورد نیاز است. این مدارک شامل فرم‌های درخواست ویزا، گذرنامه معتبر، عکس‌های استاندارد ویزا، مدارک مالی برای اثبات تمکن مالی طی اقامت در کانادا و سایر اسناد پشتیبان که ممکن است شامل نامه‌های دعوت، مدارک تحصیلی یا شغلی باشد.

2. ارسال درخواست و پرداخت هزینه‌ها:


پس از آماده‌سازی مدارک، باید درخواست خود را به‌صورت آنلاین از طریق وب‌سایت رسمی دولت کانادا یا به‌صورت فیزیکی از طریق سفارت یا کنسولگری کانادا ارسال کنید. همچنین باید هزینه‌های مربوط به درخواست ویزا را پرداخت کنید. در برخی موارد، ممکن است نیاز به ثبت اطلاعات بیومتریک نیز باشد.
 

3. انتظار و دریافت پاسخ:


پس از ارسال درخواست و مدارک، باید منتظر پاسخ مقامات کانادایی باشید. در این مدت در صورت نیاز ممکن است برای مصاحبه دعوت شوید. زمان بررسی درخواست می‌تواند بسته به نوع ویزا و شرایط خاص متغیر باشد. پس از بررسی‌های لازم، نتیجه درخواست به شما اعلام خواهد شد.
 
 

مدارک و شرایط اخذ ویزای کانادا

 
به‌طور کلی مدارکی که متقاضی جهت اخذ هر نوعی از ویزا که به سفارت ارائه می‌دهد، از مهم‌ترین عوامل در موفقیت اخذ ویزا است؛ و باید در نظر داشت که هر مغایرت و تناقض در مدارک ارائه شده به سادگی می‌تواند موجب ریجکت ویزا شده و تا چند سال مانع ورود متقاضی به این کشور شود. شرایط جزئی و حداقل استانداردهای فردی برای اخذ ویزای کانادا به نوع ویزای درخواستی بستگی دارد.
 
   برخی از شرایط مورد نیاز برای درخواست هر نوع از ویزا:
 
 اثبات ترک خاک کانادا بعد از اتمام برنامه‌‌های کوتاه‌مدت یعنی تحصیل و گردشگری
 گذرنامه‌ی معتبر
 ارائه مدارک مبنی بر تمکن مالی برای تامین هزینه‌های اقامت در کانادا
 سلامت کافی
 
 علاوه‌بر این موارد، ممکن است بر‌اساس نوع ویزا نیاز به ارائه مدارک دیگری باشد؛ برای مثال:
 
 ارائه گواهی پذیرش از دانشگاه مقصد در کانادا ( مختص متقاضیان ویزای تحصیلی)
 دریافت نامه پیشنهاد شغلی از کارفرما در کانادا ( مختص متقاضیان ویزای کاری)
 طرح کسب‌وکار و سرمایه کافی برای سرمایه‌گذاری( مختص متقاضیان ویزای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی)
 
تمامی مدارک باید:
 
در سایز A4 ارائه شوند.
 به مدارک نباید هیچ منگنه، گیره و یا سوزنی وصل باشد.
 توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شوند (به مهر دادگستری و وزارت امور خارجه نیازی ندارند.)
 به صورت اسکن و فشرده شده و در غالب فرمت PDF در سایت اداره مهاجرت بارگذاری شوند و حجم آنها برای هر بخش نباید بیشتر از MB4 بیشتر باشد.


 
شرایط اخذ ویزای کانادا
موارد لازم
-  پاسپورت معتبر
اصل پاسپورت امضا شده جدید با حداقل ۶ ماه اعتبار و نیز پاسپورت‌های قدیمی که در آن‌ها مهر ویزا درج شده
 
-  دو قطعه عکس ۳.۵ * ۴.۵
همراه با پس زمینه سفید، چهره‌ای کاملاً مشخص و حداکثر برای 6 ماه گذشته
 
- کارت ملی
 
- شناسنامه
 
- سند ازدواج/طلاق‌نامه/فوت‌همسر
 
- کارت پایان‌خدمت
 
- گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و دانش آموزان
در صورت همراهی فرزندان گواهی اشتغال به تحصیل آن‌ها
 
- مدارک شغلی
گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی، جواز کسب، اظهارنامه مالیاتی، لیست واریزی حقوق کارمندان، مدارک تأسیس شرکت
 
- فرم اطلاعات
تکمیل فرم اطلاعات فردی و خانوادگی به طور جداگانه برای هر یک از متقاضیان
 
- تمکن مالی (13000دلار کانادا)
300میلیون تومان به بالا
 
- گردش حساب 6 ماه اخیر
 
- رضایت‌نامه محضری
اجازه خروج برای فرزندان زیر ۱۸ سال که توسط هر والدین امضا شده باشد.
 
- انجام انگشت نگاری
در یکی از مراکز VAC سفارت کانادا در کشورهای همسایه ایران
مئارکی که شانس شما را افزایش میدهد
- سند ملکی (بنام مسافر)
ترجمه اسناد ملکی (ساختمان، زمین یا باغ)
سند اتومبیل
اجاره نامه ملکی
 
- بیمه مسافرتی معتبر
با حداقل پوشش 30 هزار یورو و معتبر برای 2 روز بیشتر از روز‌های سفر
 
- تاریخچه سفر (جزئیات 10 سال گذشته)
ویزای کانادا، استرالیا، امریکا، شینگن و ژاپن در ترول هیستوری شما اعتبار بسیار زیادی دارد.
 
- دعوتنامه (از سمت بستگان درجه یک، آشنایان یا دوستان)
 در متن دعوتنامه حتما باید تاریخ ورود و خروج به
کانادا، محل اقامت شما در این کشور، مدت زمان اقامت
و نسبت شما با دعوت‌کننده ذکر شود.


 
مشاغل: توضیح مدارک شغلی
تاجران
ترجمه کارت بازرگانی، گواهی از اتاق بازرگانی، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده و فهرست پرداخت بیمه
کارفرمایان
ترجمه آگهی تاسیس و تغییرات شرکت، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن حساب شرکت به زبان انگلیسی، ریز پرینت ۳ ماه آخر (انگلیسی و ممهور به مهر بانک)، ترجمه لیست بیمه کارکنان و شخص متقاضی، فیش حقوقی ۳ ماه آخر کارمندان و شخص متقاضی صاحبان مشاغل آزاد
صاحبان مشاغل آزاد
ترجمه پروانه بهره‌برداری، ترجمه جواز کسب، ترجمه آخرین مالیات پرداختی، ترجمه بیمه پرداختی و ترجمه قرارداد کاری (در صورت موجود بودن)
پزشکان ترجمه پروانه دائم طبابت، ترجمه پروانه مطب، ترجمه کارت نظام
کارمندان 
گواهی اشتغال به کار روی سربرگ شرکت (با ذکر تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی، حقوق و مزایای سالیانه، امضای مدیر مستقیم و ممهور به مهر شرکت)، فیش حقوقی ۳ ماه آخر، لیست بیمه و حکم کارگزینی (در صورت موجود بودن)
مهندسان
ترجمه پروانه نظام‌مهندسی یا جواز ساخت و ترجمه قراردادهای پروژه‌های انجام‌شده (در صورت موجود بودن)
بازنشستگان
ترجمه حکم بازنشستگی و فیش حقوقی ۳ ماه آخر (در صورت افزایش حقوق، حکم افزایش حقوق بازنشستگی ارائه شود)

 فهرست عناوین

ثبت درخواست ویزا