×

قوانین اخذ ویزای فرانسهمعرفی ویزای فرانسه

 
هر تبعه خارجی که مایل به ورود به فرانسه است باید بتواند مدارک مستندی در مورد هدف اقامت، تمکن مالی خود و شرایط اقامت برای مهاجرت پس از ورود به کشور ارائه دهد. به طور کلی، مگر در موارد معافیت، ویزا مورد نیاز است و باید قبل از عزیمت به فرانسه، در سفارت یا کنسولگری مربوطه در کشور محل اقامت متقاضی، دریافت شود.
 

انواع ویزای فرانسه

 
نوع ویزای مورد نیاز برای ورود به فرانسه هم به مدت و هم به دلایل اقامت بستگی دارد. مگر در موارد خاص:
 

1. ویزای شینگن:

 
برای اقامت‌های کمتر از 90 روز (3 ماه)، ویزایی که باید درخواست شود، ویزای کوتاه مدت به نام ویزای شینگن است. این ویزاها را می توان به چندین منظور صادر کرد. معمولاً برای سفرهای توریستی، سفرهای کاری یا دیدارهای خانوادگی صادر می‌شود. همچنین این ویزا به دارنده‌ی آن اجازه می دهد تا برای دوره‌های کوتاه مدت، کارآموزی، یا اشتغال سودمند (هنرمندان در تور، ورزشکارانی که برای قهرمانی رقابت می‌کنند، کارمندی که برای ارائه خدمات اعزام شده است و...) به فرانسه بیاید.
 

2. ویزای ترانزیت:

 
به دارنده این امکان را می دهد که برای دوره های کمتر یا مساوی 5 روز در منطقه شینگن بماند. اتباع خارجی که از طریق فرودگاه فرانسه ترانزیت می کنند، تا زمانی که منطقه «ترانزیت بین المللی» فرودگاه را ترک نکنند، نیازی به ویزا ندارند، زیرا وارد خاک فرانسه نخواهند شد.
 

3. ویزای ملی طولانی مدت:

 
برای اقامت های بیش از 90 روز (3 ماه)، ویزای درخواستی، ویزای طولانی مدت است که مدت و نوع آن به مدت زمان و دلایل اقامت بستگی دارد. این ویزای مستلزم ثبت نام، پس از ورود به فرانسه، در «اداره مهاجرت و ادغام فرانسه» یا در استان مربوطه‌، مسئول صدور اجازه اقامت طولانی مدت است. مدت زمان اقامت برنامه ریزی شده شما هر چه باشد، مدت ویزای طولانی مدت شما باید بین سه ماه تا یک سال باشد. به منظور تمدید اقامت خود بیش از مدت اعتبار ویزای خود، باید برای اجازه اقامت در یک استان درخواست دهید. پس از ثبت نام در فرانسه، دارنده ویزا نمی‌تواند ویزای خود را تغییر دهد یا وضعیت خود را تغییر دهد. علاوه بر این، استفاده از مشاغل سودمند تابع رویه‌های خاصی است که قبل از اخذ ویزا به مجوز کار نیاز دارد.
* در مورد سرزمین های فرادریایی فرانسه، قوانین ممکن است با قوانین قابل اجرا در منطقه شهری فرانسه متفاوت باشد. متقاضی باید دقیقا هدف خود را از سفر به سرزمین های خارج از کشور و همچنین جزئیات سفر خود را مشخص کند.
 

مراحل درخواست ویزای فرانسه

 
براساس اعلام وب‌سایت رسمی vfsglobal مراحل درخواست ویزای فرانسه بدین صورت است:
 

1. تحقیق:


ویزای مناسب سفرتان را انتخاب کنید. پیش از گرفتن وقت ثبت درخواست، از شما دعوت می شود که به وب سایت رسمی FRANCE-VISAS مراجعه کنید. ابتدا بر روی "١. آیا به ویزا احتیاج دارید؟" کلیک کنید. و در صورت نیاز، لیستی از مدارک مورد نیاز و هزینه ویزا را که باید پرداخت شود دریافت کنید.
 

2. درخواست:


شروع کار با فرم درخواست ویزا در وبسایت France-Visas، به قسمت "٢. درخواست خود را شروع کنید" مراجعه کرده، حساب کاربری خود را بسازید و به سوال های هر مرحله پاسخ دهید (فرم درخواست شما به صورت اتوماتیک تکمیل و آماده چاپ خواهد شد.) پس از پایان مرحله تکمیل فرم درخواست، در وبسایت France-Visas اطلاعات مربوط به چگونگی درخواست وقت را مطالعه کنید.
 

3. رزرو قرار ملاقات:


یکی از مراکز درخواست ویزا را انتخاب کنید و نوبت بگیرید پس از آماده شدن مدارک، برای ثبت انگشت نگاری و عکس در مرکز درخواست ویزا، می بایست وقت سفارت بگیرید. پس از ثبت نهایی وقت سفارت، یک ایمیل تاییدیه به همراه نامه وقتتان دریافت خواهید کرد. اگرخانواده یا گروه هستید، می بایست برای هر فرد وقت جدا بگیرید.
 

4. پرداخت هزینه‌ها :


از مبلغی که باید بپردازید مطلع شوید. درصورت غیردسترس بودن پرداخت آنلاین هزینه خدمات، شما می بایست علاوه بر هزینه ویزا، هزینه خدمات را در مرکز درخواست در روز وقت سفارت خود پراخت کنید. از متقاضیان درخواست می شود که برای پرداخت هزینه خدمات مورد استفاده در مرکز درخواست ویزا، مبلغ دقیق به یورو داشته باشند.
 

5. به یکی از مراکز درخواست ویزا مراجعه کنید:


در نوبت تعیین شده حضور پیدا کنید.
 

6. ردگیری درخواست خود :


در مورد پیشرفت درخواست خود مطلع بمانید. هنگامی که گذرنامه شما به مرکز درخواست ویزا بازگردد، پیامک دریافت خواهید کرد. شما همچنین می توانید روند پرونده خود را در هر مرحله به صورت آنلاین از وبسایت France-Visas website (مرحله ٤. پیگیری درخواست) دنبال کنید. برای استفاده از این خدمات، شماره پرونده، که بر روی رسید صادر شده در مرکز درخواست ویزا موجود می باشد و نام خانوادگی خود را وارد کنید.
 

7. گرفتن گذرنامه:


گذرنامه‌تان را از مرکز درخواست ویزا دریافت کنید.
پس از دریافت پاکت حاوی گذرنامه شما از کنسولگری سفارت فرانسه، VFS Global آن را از طریق شرکت پستی تایید شده برای شما ارسال می کند.
 

مدارک و شرایط اخذ ویزا فرانسهشرایط اخذ ویزای فرانسه
مدارک مورد نیاز
+ فرم درخواست ویزای فرانسه
 
+ رسید پرداخت هزینه های ویزای درخواستی
 
+ اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 
+ برنامه سفری
 
+ اصل گذرنامه فعلی و کلیه گذرنامه های قبلی
 
+ ۲ قطعه عکس ۳.۵x۴.۵:
 
+ ارائه اصل و کپی بیمه مسافرتی
 
+ گردش حساب و تمکن مالی
 
+ نامه اشتغال به کار
 
+ گواهی اشتغال به تحصیل
 
+ واچر هتل
 
+ رزرو بلیط رفت و برگشت به فرانسه
 
+ ارائه مدارک بازنشستگی: در صورتی که متقاضی ویزای فرانسه بازنشسته باشد، باید فیش حقوقی خود را به همراه نامه بازنشستگی (به عنوان نامه اشتغال به کار) به سفارت فرانسه ارائه کنید.
 
+ ارائه اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی
 
+ ارائه اصل و ترجمه سند ازدواج
 
+ در مورد مسافر‌های کم سن:
 
اگر فرزند به همراه یکی از والدین سفر کنند، باید رضایت نامه محضری والد دیگر به همراه کپی پاسپورت ایشان همراه مسافر باشد.
 
اگر فرزند بدون پدر و مادر سفر کند، والدین ایشان در رضایت محضری یک نفر را به عنوان همراه و سرپرست معرفی می‌کنند و فرزند ایشان، باید با رضایت نامه محضری و کپی از پاسپورت های والدین خود سفر کند.
+ ارائه اصل دعوت نامه (در صورت وجود) 
مشاغل: توضیح مدارک شغلی
اعضای هیئت علمی دانشگاه ها اصل حکم کارگزینی و فیش حقوقی شش ماه آخر
دانشجویان و دانش آموزان گواهی اشتغال به تحصیل 
صاحبان شرکت‌های خصوصی (مدیرعامل، عضو هیئت مدیره و...)
اصل روزنامه رسمی تاسیس شرکت، گواهی اشتغال به کار با ذکر سمت، حقوق و سابقه کار روی سربرگ شرکت کارمندان شرکت های خصوصی
کارمندان شرکت های خصوی اصل روزنامه رسمی تاسیس شرکت، گواهی اشتغال به کار با ذکر سمت، حقوق، سابقه بیمه و سابقه کار روی سربرگ شرکت
کارمندان بخش دولتی آخرین حکم کارگزینی / فیش حقوقی شش ماه آخر
بازنشستگان آخرین حکم کارگزینی / فیش حقوقی شش ماه آخر
کسبه اصل جواز کسب / اصل کارت بازرگانی
پزشکان اصل پروانه مطب / اصل کارت نظام پزشکی
مهندسین اصل گواهی ساختمان / اصل قراردادهای کاری / اصل پایان کار
وکلا اصل پروانه وکالت / اصل کارت وکالت

 فهرست عناوین

ثبت درخواست ویزا